Automatické zahradní osvětlení

Vlastní terasy a zahrady používá jako rozšíření svého životního prostoru stále více lidí. Dobré osvětlení zahrady je nezbytné pro ty, kteří si chtějí svou zahradu vychutnat ve večerních hodinách nebo v zimě. Dobře osvětlená zahrada zvětšuje obytný interiér a vytváří další vizuální prostor. Existuje mnoho způsobů, jak zahradní osvětlení zapínat. Který z nich by byl pro vaši konkrétní situaci ideální?

Vypínač

Jednoduchý vypínač osvětlení je tradičním způsobem, jak osvětlení zahrady ovládat. Je umístěn nejlépe v domě na místě, odkud můžete dohlédnout na zahradu. Někdy ovšem můžete snadno zapomenout osvětlení zapnout nebo vypnout. S jednoduchým vypínačem musíte mít také na paměti, že se během roku stmívá v různou dobu. Totéž platí i pro tmavá rána v zimě. Možná budete chtít mít vaše zahradní osvětlení zapnuté, když se probudíte, ale to rozhodně neplatí v létě, kdy je slunce již vysoko nad obzorem.

Přes den není zřejmé, zda je osvětlení zapnuté, a to zejména u kompaktních zářivek (CFL) a LED svítidel s nízkou spotřebou energie. To může mít za následek zbytečně spotřebovanou energii. Spínač s kontrolkou vás upozorní, že je zahradní osvětlení rozsvícené. Nicméně aby to fungovalo, budete si ho muset všímat. Stručně řečeno, vypínač možná není nejlepší způsob, jak ovládat zahradní osvětlení.

Pohybová čidla

Pohybová čidla jsou často instalována na terase, ale málokdy se setkáte s mnoha senzory pohybu, roztroušenými po zahradě. Je spíše běžné, že se všechno zahradní osvětlení automaticky zapne, pokud například vyjdete z terasy k zahradnímu přístřešku, a vypne se po uplynutí předem stanoveného času. Když se vracíte, může být světlo již vypnuté a nemusí se opět zapnout, protože snímač pohybu je příliš daleko.

Více pohybových senzorů je perfektní volbou, když jdete ven z domu nebo se vracíte. Pokud je to žádoucí, může být senzor kombinován s přepínačem, což zajistí možnost trvalého zapnutí osvětlení po delší dobu. Aktivace světla pohybovými čidly také může pomoci odradit vetřelce.

Možná světelný senzor?

Světelný senzor může venkovní osvětlení zapnout, když intenzita denního světla klesne pod určitou hranici. Když se obloha vyjasní, senzor osvětlení vypne. Nechat osvětlení svítit celou noc však pravděpodobně není nutné.

Je možné vypínačem světelný senzor vypnout, když jdete do postele a vyhnout se tak plýtvání energií. Je zde však riziko, že senzor zapomenete druhý den ráno opět zapnout. Výsledkem je, že světelné čidlo další večer nebude automaticky fungovat.

Jsou řešením časovací hodiny?

Časovací hodiny umožňují vypnout světla automaticky v noci, když spíte. Není však vždy praktické použít časovací hodiny pro zapnutí osvětlení večer a opětné vypnutí ráno. Je to proto, že doba, kdy se setmí a rozední, se liší den ode dne a podle ročního období. V určitém okamžiku v průběhu roku bude naprogramovaný čas buď příliš brzký, nebo příliš pozdní, takže bude nutné časovač ručně přenastavit. Nejlepším řešením je spojit s časovacími hodinami světelný senzor. Světelné čidlo může osvětlení večer zapínat nebo ráno vypínat, pokud má časovač spojený kontakt. Hodiny určují čas, kdy je světelný senzor v provozu a zajišťují vypnutí osvětlení během hluboké noci.

Sezónní hodiny

V současné době jsou k dispozici i hodiny se sezónní funkcí. Při instalaci se nastaví konkrétní geografická poloha, aktivující interní paměť východů a západů slunce. V kombinaci s přídavným spínačem lze časy naprogramovat tak, aby se osvětlení během roku zapínalo a vypínalo ve specifickou dobu. Také v tomto případě může být žádoucí ovládat osvětlení zahrady tradičním vypínačem, když jdete spát.

Ovládání pomocí integrovaného domácího systému (IHS)

IHS nabízí maximální kontrolu. Světelný senzor připojený k systému používá pro automatizované ovládání interní hodiny IHS. Systém lze naprogramovat tak, aby zapínal a vypínal osvětlení i na určitou dobu.

Slyšíte-li v noci, že se někdo kolem plíží zahradou, může řešení nabídnout spínač u postele. Tento spínač zapne zahradní osvětlení, aniž byste museli jít dolů, například k vypínači vedle posuvných dveří na terasu. Takto je to mnohem bezpečnější.