Delší nezávislý život s OTS

Starší lidé, samostatně žijící ve svém domě nebo bytě, se někdy obávají, co by se stalo, kdyby najednou potřebovali pomoc zvenčí. Onemocnění, pád, požár v kuchyni nebo zapomenutí, zda je po snídani potřeba brát zelené nebo červené pilulky: to všechno se může stát komukoli z nás. Žijeme-li sami, zvyšují se tak obavy, že zde nebude nikdo, kdo by nám pomohl. Jednoduchý osobní tísňový systém (OTS) může takové starosti pomoci zmírnit.

OTS

Základem OTS je jednoduchá krabička, obsahující citlivý mikrofon a reproduktor. Může být napájena ze standardní elektrické zásuvky. Ke komunikaci lze použít pevnou analogovou telefonní linku, ovšem fungovat bude také IP nebo GPRS připojení.

Přístroj je obvykle vybaven červeným tlačítkem. Po jeho stisku se vytvoří oboustranné hlasové spojení s centrem tísňového volání. Centrum může být několik kilometrů od domu, v němž senior aktivuje OPS. Operátor centra tísňového volání může na obrazovce okamžitě vidět, kdo spustil poplach. Může pak použít obousměrné hlasové spojení, aby identifikoval problém.

Po rozhovoru s osobou, která poplach spustila, může operátor zavolat rodině, pečovateli, pohotovostní službě nebo lékaři. Operátor má seznam lidí, kterým může kvůli konkrétní osobě volat. Ve většině případů bude mít operátor také přístup k lékařským informacím, které lze použít při pomoci osobě, která potřebuje asistenci.

Rozšíření

Červené tlačítko na OTS krabičce samozřejmě nebude dosažitelné, pokud obyvatel domu spadl nebo nemůže vstát z postele kvůli nemoci. V takovém případě zajistí další tísňové tlačítko ve formě náramku nebo náhrdelníku, že uživatel bude vždy schopen aktivovat poplach. Tyto náramky a náhrdelníky jsou obvykle odolné proti vodě, takže je lze nosit i ve sprše nebo ve vaně.

OTS má také několik vstupů, které umožňují připojení dalších zařízení. Příkladem je spínač s tahovou šňůrou, instalovaný v koupelně: jedno zatáhnutí za šňůru a je aktivován poplach. K OTS lze také připojit výstupy z detektoru kouře, CO detektoru nebo poplašného zařízení.

Výstup pro IHS

Je-li domácnost vybavena integrovaným domácím systémem (IHS), lze ho propojit s OTS. Díky tomu je při poplachu možné odpojit ze sítě televizi a rozhlas, aby byla k dispozici optimální kapacita pro obousměrné hlasové spojení. Kromě toho lze zapnout na strategických místech světla a v případě potřeby lze vytápění přepnout na komfortní teplotu. Pokud je to žádoucí, může vnější osvětlení začít blikat, aby upozornilo záchranáře na místo tísňového volání. Jakmile se poplach vypne, vše je možné obnovit do původního stavu.

Přátelé a rodina

Také okruh známých seniora může jeho OTS využít. Přátelé, rodina a ošetřovatelé se již nemusí neustále ptát, zda je s babičkou a dědou vše v pořádku. Klid v duši je lepší, než trvalá úzkost.

V dalším článku se podíváme na řízení přístupu. Když je OTS aktivován, musí mít zasahující v případě tísně přece jen mít možnost získat rychlý a snadný přístup do domu.