Je váš domov zasíťován strukturovanou kabeláží?

Většina domácností má dnes více kabelových sítí. Počítačová LAN je jediná, ale vedle ní zde je i kabeláž pro televizory, telefony, reproduktory a tak dále. Tyto různé sítě je možné rozvést pomocí standardních kabelů, předepsaných pro každou jednotlivou síť. Tento přístup má však výrazné nevýhody. Po instalaci takové kabeláže jsou funkce jednotlivých spojení ve stěně již pevně určeny. Nezbývá tak žádný prostor pro flexibilitu. Dá se to však udělat jinak; pomocí multimediální sítě, propojovacího panelu a několika aktivních prvků.

Hvězdicová kabeláž

Mnoho sítí může nebo dokonce musí být vytvořeno pomocí hvězdicové topologie. To znamená, že kabely vychází z centrálního místa a vedou ke každé zásuvce této konkrétní sítě. V centrálním místě je nainstalován aktivní prvek, zajišťující propojení všech vývodů do jediného systému.

V případě datové kabeláže pro sítě LAN vedou kabely CAT5 nebo CAT6 ke každé zásuvce RJ45 ve zdi. Všechny tyto kabely společně vedou na konektory v propojovacím panelu, kde je instalován aktivní prvek (kabelový modem s routerem). Konektory, a tedy i zásuvky RJ45, jsou s routerem spojeny krátkými propojovacími kabely.

Ještě větší flexibilita

Multimediální kabeláž může pomocí stíněného kabelu s více kroucenými páry značně zvýšit flexibilitu celého zařízení. Často je jeden z těchto kroucených párů stíněný zvlášť a lze ho tak použít pro transport TV a video signálů. Každý multimediální kabel vede ke kombinované zásuvce.

Na druhé straně je kabel připojen ke konektorům v propojovacím panelu, kde jsou také jednotlivé aktivní prvky, jako je router, TV rozbočovač, telefonní ústředna, audio distribuce, zesilovač, rádio atd. Propojením konektorů v panelu si uživatelé mohou kdykoli vybrat, který zdroj (internet, telefon, TV, satelit, hudba, atd.) chtějí dát do které zásuvky. Jinými slovy, dnes lze určitou zásuvku použít pro TV, zítra ji bude možné použít pro telefon.

S takovou sestavou se uživatel může hned zcela svobodně rozhodnout a později to změnit; síť vždy pošle signál do požadovaného výstupu. Tato flexibilita přijde vhod, když budete chtít přemístit váš televizor, nebo když náhle na určitém místě potřebujete telefon nebo připojení k internetu.

Další výhody

Po připojení některých zařízení ke kabelové síti se sníží zatížení WiFi sítě. Kromě toho je kabelová síť bezpečnější, rychlejší a stabilnější než bezdrátové sítě. Pro určité systémy je kabelová síť lepší volbou. Některá zařízení, která jsou obvykle v různých sítích, lze navzájem propojit. Například vám to umožní podívat se na televizoru na obrázky z dovolené, které máte v počítači nebo tabletu.

Základy

Kabeláž je součástí základní stavby vašeho domova, stejně jako cihly, podlahy, okna či dveře. Je šikovné zajistit při stavbě nebo rekonstrukci vašeho domova flexibilitu pro vaše internetová, telefonní a multimediální zařízení.