Magazín Copper Architecture Forum 40/2016 již vyšel!

Naším cílem je představit v Copper Architecture Forum výběr z nejlepší současné architektury napříč celou Evropou. Ale je také poučné spojovat projekty s podobným kontextem, typologií, měřítkem či využitím a prozkoumat, jak různí architekti řeší pomocí mědi běžné problémy.

První dva naše projekty řeší otázky úspěšné integrace moderních dostaveb v historických centrech měst. Měsíc Mechelenu, Belgie (strany 4 – 7), přebírá téma sousední zdobné historické kamenné věže a prezentuje se svým jemně lámaným povrchem ze zlaté slitiny mědi.  Stejně moderní jsou mosazí obkládané přístavby restaurovaného klasického paláce v Kortrijku, také v Belgii (strany 8 – 9).Další zásah do historické budovy v portugalské Areose (strany 10 – 13) používá měděný plášť k transformaci kamenné ruiny ve veskrze moderní vilu. Architektonickým výrazem své typologie poskytuje zajímavé srovnání s vilou v obdobném měřítku na skalním výběžku, s výhledem na ústí poblíž finského Turku (strany 14 – 15).

Dále si prohlédneme dvě školní budovy, obě rázně reagující na svůj městský kontext. Mosazí pokrytá dětská školka v Paříži (strany 16 – 19) staví své hřiště proti nevýrazným okolním vícepodlažním bytovkám a poskytuje místním obyvatelům nový ústřední bod. Podobně dramatické ušlechtilé průčelí ze zlaté slitiny mědi spojuje několik různorodých budov, tvořících školu jižního Londýna (strany 20 – 23).

Věžák studentské ubytovny, vsazený mezi univerzitní budovy ve švédském Lundu, (strany 24 – 25) maximálně využívá své pozice v parku a zdůrazňuje svou vertikálnost různými odstíny předoxidované mědi. Velmi odlišný je přístup u nové školy umění s byty, přímo v centru města Calais ve Francii (strany 28 – 31), vyznačující se triem stínících síťovin ze slitiny mědi, dominujících uličnímu průčelí.

Měď také hraje hlavní roli na uliční scéně v srdci finského Lahti (strany 32 – 37). Nový dopravní přestupní uzel u hlavního vlakového nádraží představuje výrazný prvek díky využití mědi, zahrnující lokalitu autobusové zastávky, zakrytí schodišť a další sousedící prvky, sjednocující a zkvalitňující městské panoráma. Naši cestu zakončuje jednoduchá moderní budova v historické části Hamburku (strany 38 – 39), výrazná svými zaoblenými rohy, elegantně provedenými šindeli ze slitiny mědi.

Chceme tento časopis a webové stránky copperconcept.org rozvíjet tak, aby vyhovovaly vašim potřebám. Sdělte nám prosím své připomínky a názory vyplněním dotazníku nebo e-mailem členu redakce ve vaší lokalitě.