Někdo je za dveřmi

Jste typ člověka, který všechno okamžitě upustí, jakmile uslyší zvonek? Budete chvátat ke dveřím a otevřete je, aniž byste věděli, kdo je za nimi, jen abyste uviděli kohosi již zpět v autě odjíždět.

Přijít příliš pozdě je se systémem tradičního zvonku běžný jev. Když jste starší a nemůžete se již ke dveřím přiřítit, je pohodlnější a mnohem bezpečnější nahradit běžný zvonek pokročilejší instalací. Podívejme se, jaké jsou možnosti.

Nevýhody systému tradičního zvonku

Běžný zvonek pro domácnosti má své nevýhody:

  • Nikdy nevíte, kdo je za dveřmi, než je otevřete. Zvláště večer nebo v noci se zvyšuje riziko nežádoucích – čtěte nebezpečných – návštěvníků.
  • Možná, že v některých místnostech v domě nebo venku na zahradě zvonek neslyšíte, takže některé návštěvy propásnete.
  • Když zvonek zazvoní, musíte si pospíšit ke dveřím. V opačném případě si návštěvník může myslet, že nejste doma a odejde. To může být problém, když vás zpomalí váš věk nebo fyzické omezení.
  • Když jste nemocní v posteli, nemůžete otevřít dveře lékaři, domácí pečovatelce, rodině atd.

Jiné možnosti

Místo instalace zvonku se můžete rozhodnout pro tzv. komunikační dveřní systém. K dispozici jsou dva typy: audio nebo video systém. Ve své nejjednodušší podobě se audio systém skládá ze zvonku u vchodových dveří, reproduktoru a mikrofonu. Uvnitř domu je nainstalováno jedno nebo více zařízení pro přijetí hovoru.

U video systémů se vnější instalace skládá z kamery a nočního světla. Vnitřní zařízení jsou vybavena obrazovkou, zobrazující osobu přede dveřmi. Oba systémy nabízejí možnost otevřít přední dveře na dálku. To se hodí zejména, když je za dveřmi někdo, koho znáte nebo komu důvěřujete. V každém případě už nemusíte nejprve otevřít dveře, abyste zjistili, kdo tam je a rozhodnout se, zda návštěvníka máte nebo nemáte pozvat nebo s ním pouze promluvit u dveří.

Větší pohodlí

Můžete se také rozhodnout pro připojení systému zvonku na domovní telefonní rozvody. V případě audio systému lze každý telefon použít jak pro příjem telefonního hovoru, tak pro volání ode dveří. Můžete dokonce pro volání ode dveří nastavit odlišné vyzvánění. Můžete se také rozhodnout vypínat některé telefony (například v dětském pokoji), kdyby někdo na zvonek zazvonil v noci. K domovnímu telefonnímu rozvodu lze připojit také video systémy. Na některých místech můžete nainstalovat telefony s malou obrazovkou a jinde použít telefony bez obrazovky.

Pokud telefonní instalace není k dispozici, nebo jako další možnost, lze funkci rozšířit i na mobilní nebo chytré telefony. I když jste za slunečného dne na zahradě nebo pryč v práci, můžete odpovědět každému návštěvníkovi u dveří. Návštěvník se bude domnívat, že jste doma, zatímco ve skutečnosti můžete být kdekoliv. Můžete doručovateli zásilky říct, ať vaši internetovou objednávku nechá v sousedním domě. Během prázdnin můžete nechat někoho, komu věříte, v domě zalévat rostliny a postarat se o kočku. Už nemusíte dávat hospodyni klíč, který se může ztratit nebo náhodou dostat do nesprávných rukou.