Slitiny

Slitiny

Vlastnosti mědi lze vylepšit tak, aby vyhověly mnoha průmyslovým aplikacím. Toho se dosahuje sléváním: výrobou pevného materiálu ze dvou nebo více různých kovů. Kombinací mědi s jinými kovy lze vytvořit slitiny, které vyhoví téměř jakékoli aplikaci.

Existuje více než 400 slitin mědi, z nichž každá má unikátní kombinaci vlastností, které vyhoví řadě aplikací, výrobních procesů a prostředí.

Čistá měď má ze všech komerčních kovů nejlepší elektrickou a tepelnou vodivost. Měď tvoří slitiny ochotněji než většina kovů a s širokou škálou legujících prvků lze vytvářet následující slitiny:

copper alloy tree

Žádný jiný kov nemá v porovnání s mědí a jejími slitinami takový rozsah atraktivních barev. Červená mědi, zlatá mosazí a hliníkových mosazí, čokoládově hnědá manganových bronzů, zelená patina a lesklá bílá niklového stříbra umožňují návrhářům využívat měď nekonečně mnoha způsoby.

Mosaz je obecný termín pro řadu slitin měď-zinek s různými kombinacemi vlastností, jako je pevnost, obrobitelnost, houževnatost, odolnost proti opotřebení, tvrdost, barva, antimikrobiální schopnost, elektrická a tepelná vodivost a odolnost proti korozi.

Bronzové slitiny jsou vyrobeny z mědi a cínu; první byla vyvinuta asi před čtyřmi tisíci lety. Byly tak důležité, že celá jedna epocha byla nazvána doba bronzová.

Děloviny jsou slitiny mědi s cínem, zinkem a olovem, vzhledem k jejich snadnému lití a dobré pevnosti a odolnosti proti korozi se používají minimálně 2 000 let.

Měď-niklové slitiny mají vynikající odolnost vůči mořské korozi a biologickému znečištění. Příměs niklu do mědi zvyšuje pevnost a odolnost proti korozi, ale zůstává zachována dobrá tvárnost.

Alpaky, neboli niklová stříbra jsou slitiny z mědi, niklu a zinku, a lze je považovat za zvláštní mosazi. Namísto typické mosazné barvy mají atraktivní stříbrný vzhled.

Beryliová měď je po tepelném zpracování a tváření za studena nejtvrdší a nejpevnější ze všech slitin mědi. Mechanickými vlastnostmi se podobá mnoha vysoce pevným ocelovým slitinám, ale ve srovnání s ocelí má lepší odolnost proti korozi.

Databáza slitin mědi (německy a anglicky)