Architektura

Inspirace architektů udržitelnými příspěvky mědi pro trh pozemního stavitelství.

Budovy, pokryté mědí, lze obdivovat desítky, dokonce i stovky let.

Existuje mnoho příkladů historických budov, paláců a kostelů po celé Evropě, které svými zelenými měděnými střechami a okapy prokazují krásu a trvanlivost mědi.

Současná architektura také těží z mědi, protože dobře doplňuje běžně používané materiály, jako jsou cihly, dřevo, kámen a sklo, a lze ji použít pro budovy v tradičním i moderním stylu. Měď navíc splňuje důležité požadavky nejmodernějších návrhů budovy, které vyžadují recyklovatelné a udržitelné materiály. V současném legislativním rámci zaručuje výroba a použití měděných produktů obecně ochranu životního prostředí a občanů Evropy, kde je asi 45% poptávky po mědi naplňováno použitím recyklovaných zdrojů.

Měď je krásný materiál: žádný jiný kov, kromě zlata, nemá takovou barvu; když je vystavena prostředí, její lesklá červeň zhnědne a postupně přechází do své typické zelené patiny. Průmysl je nyní schopen dodat předem oxidované a předpatinované plechy architektům, kteří ocení dostupnost tvarů (pevné plechy a pásy, děrované, síťované a další) a jejich schopnost snadného tvarování.

Slitiny mědi vstoupily do moderní architektury během posledních několika dekád; pro stavby, zejména pro fasády, se díky k svému atraktivnímu vzhledu a dlouhé životnosti stále více využívají bronz, mosaz a měď-hliník.

Měď a její slitiny nabízí styl, trvanlivost (100 a více let), rozsah barev, tvarů a povrchů, vše v přírodním, 100% recyklovatelném materiálu.

Úlohu červeného kovu v moderní architektuře zdůrazňuje web CopperConcept, představující nejzajímavější a nejkrásnější budovy se střechami či obklady fasád z mědi nebo jejích slitin. Můžete ho navštívit, abyste načerpali inspiraci, viděli veškerý potenciál mědi a obdivovali dovednost architektů, kteří ji využívají.

Časté otázky

Jaké povrchy dokáže měď nabídnout?

Lesklá měď, předoxidovaná měď a předpatinovaná měď.

Jaký je minimální sklon střechy pro tradiční měděnou krytinu?

Při pokrývání pomocí stojatých drážek se používají pruhy měděných plechů, které jsou umístěny kolmo na okapovou hranu (tedy souběžně se sklonem střechy), a jsou k sobě připojovány dvojitými stojatými drážkami. Tato metoda se aplikuje u střech se spádem větším než 6-7 %.

Při pokrývání na latě, podobně jako v případě pokrývání pomocí stojatých drážek, se používají pruhy z měděné-ho plechu. Ty však nejsou fixované navzájem, nýbrž se připevují na latě, přibité nebo přišroubované k podkladu krytiny souběžně ve směru spádu a to pomocí příponek tvaru U, umístěných pod latěmi. Latě se pak překrývají krycím plechem.Tento způsob pokrývání lépe zabraňuje prostupu vody, neboť jsou spoje umístěny výše. Je použitelný už při 3 % spádu střech

Lze měď použít na fasádach?

Ano, měděné fasády se výborně hodí na dynamické, moderní a promyšlené dominanty moderního města. Měď je přírodní materiál, takže se dá jednoduše použít s ostatními podobnými stavebními materiály, jako je kámen, cihla, sklo a dřevo. Jelikož většina fasádních systémů je montovaná z prefabrikátů, minimalizuje se tak práce na staveništi, takže provedení fasády je rychlé a efektivní.

Existuje několik fasádních systémů používajících měď, ale všechny mají jedno společné – splňují vysoké technické, estetické a ekonomické požadavky, které jsou kladeny na tento typ výrobků.

Systémy jsou k dostání v různých povrchových úpravách – jako patinované (živá zelená patina), jako oxidovaná hnědá a přírodní lesklá měď. Některé části mohou být vyrobeny i ze slitin mědi, jako je bronz a mosaz.

Lze v architektuře využít slitiny mědi?

Ano, jsou k dispozici mosazné, bronzové slitiny i zlatá slitina (Cu-Al).

Lze zabránit patinaci mědi?

Použití nátěru se nedoporučuje, zejména, pokud jde o velké plochy. Nátěr bude po dobu životnosti střechy vyžadovat pravidelnou údržbu.

Inspirace pro architekty

Úlohu červeného kovu v moderní architektuře zdůrazňuje web CopperConcept, představující nejzajímavější a nejkrásnější budovy se střechami či obklady fasád z mědi nebo jejích slitin. Můžete ho navštívit, abyste načerpali inspiraci, viděli veškerý potenciál mědi a obdivovali dovednost architektů, kteří ji využívají.