Ražba

V dějinách mincovnictví hraje měď klíčovou roli

První mince starého Řecka byly vyrobeny z mědi a zlata: tyto ušlechtilé kovy byly použity vzhledem k tomu, že se přirozeně vyskytují v ryzí podobě a pro svou dobrou odolnost proti korozi

I v současné době bývají měď a její slitiny voleny pro ražbu mincí. Červený kov je také základem euromincí.

Měď a její slitiny lze díky jejich zpracovatelnosti snadno přetvořit do mincí. Mají také mimořádnou odolnost proti nárazům a opotřebení: tyto funkce jsou nezbytné pro předměty, s nimiž se stále manipuluje.

Odolnost mědi a jejích slitin vůči korozi je dobře známá, což je důvod, proč řada starých artefaktů (nejvíce mincí), přetrvala téměř beze změn až do současnosti, a to i pokud byly vystaveny povětrnostním vlivům nebo ponořeny v moři.

Slitiny mědi, kromě toho že jsou plně recyklovatelné, mohou nabídnout různé barvy v závislosti na procentuálním obsahu a typu jiných kovů. Například mince 10, 20 a 50 eurocentů mají zlatožlutou barvu díky 89% mědi.

Další vlastností, kterou je dobré vzít v úvahu při volbě mědi, jsou její zdravotní výhody. Předáváním z ruky do ruky mohou mince šířit choroboplodné zárodky. Měď a její slitiny jsou antimikrobiální, což znamená, že zamezují šíření bakterií na svém povrchu. Pouze mince 1, 2 a 5 centů jsou vyrobeny z oceli, ale i ony jsou z tohoto důvodu pokryty mědí.

A konečně, euromince musí mít také přesné elektrické a magnetické vlastnosti, aby byly rozpoznatelné automaty. Příměs niklu může modulovat magnetickou permeabilitu slitin, přičemž elektrická vodivost mincí  10, 20 a 50 centů je jednou sedminou čisté mědi.

Časté otázky

Co je Nordic Gold (nordické zlato)?

Slitina s 89% mědi, 5% hliníku, 5% zinku a 1% cínu. Tuto slitinu používají mince 10, 20 a 50 eurocentů.

Jsou euromince 1, 2 a 5 centů z čisté mědi?

Ne, jsou vyrobeny z oceli, opatřené tenkou vrstvou mědi.

Proč se měď a slitiny mědi používají k ražení mincí?

Měď se v mincích používá již od dávných dob, Římani takto měď široce používali. Důvody pro používání mědi jsou vynikající odolnost proti korozi, snadné lisování, dobrá elektrická vodivost pro automaty, antimikrobiální vlastnosti a snadná recyklace.

Coin & Content

10, 20 and 50 cent CuAl5Zn5Sn1
1 and 2 euro CuNi25
1 and 2 euro CuZn20Ni5