Pomysleli jste vůbec na zapojení reproduktorů?

Při instalaci elektrické sítě ve vašem domě patří vypínače, světla a elektrické zásuvky mezi hlavní věci, na které myslíte. Moderní domácí elektrická instalace se však skládá také z jiných sítí, jako je LAN, televize a telefon. Vedení k reproduktorům se často přehlíží – se všemi následnými důsledky. Pojďme se podívat na některé body ke zvážení.

Zapomenuto

Pokud nebylo vedení k reproduktorům dosud k dispozici, znamená to při nastěhování do našeho domova problém. Protože chceme poslouchat hudbu a rádio, budeme je muset nainstalovat tak, že dráty musí vést k reproduktorům po zemi podél zdi. To samozřejmě v novém nebo zrekonstruovaném domě nevypadá moc hezky. Umístíme-li reproduktory na stěně naproti zesilovači, schováme někdy dráty pod koberec. Koberec je pak v těch místech viditelně a hmatatelně nerovný, čímž se zvyšuje riziko zakopnutí nebo pádu.

Aktivní a pasivní reproduktory

Ve většině případů se v domácnostech používají pasivní reproduktory. Ty jsou spojeny s reproduktorovými výstupy zesilovače pomocí ohebné dvojlinky (dva izolované vodiče) a obvykle mají impedanci 4 nebo 8 ohmů. Samostatný zesilovač vysílá přes vodiče elektrické audio signály do reproduktorů.

V některých případech se používají aktivní reproduktory, vybavené vestavěným zesilovačem. Aktivní reproduktory musí být připojeny ke zdroji elektrické energie, což je obvykle zásuvka poblíž reproduktoru. Ty jsou někdy vybaveny Bluetooth nebo dokovací stanicí, aby mohly přehrávat signál ze zařízení, jako je chytrý telefon. V ostatních případech je k dispozici zdířka vstupní linky pro připojení CD přehrávače nebo tuneru.

Různé modely

Kromě volně stojících reproduktorů, které lze umístit na podlahu, skříň, na jejich vlastní stojan nebo je lze zavěsit na zeď, existuje také mnoho typů vestavných reproduktorů. Ty lze instalovat do stěn (včetně dutých stěn) nebo do stropu. Hlavní výhodou vestavných modelů je, že šetří místo: nikdy se nepřipletou do cesty a vedení je vždy skryté. Existují také venkovní reproduktory pro použití na terase nebo na zahradě. V takovém případě budete muset zajistit, abyste vaší oblíbenou hudbou nerušili své sousedy.

Umístění

Lidské ucho dokáže směrově rozlišit pouze vysokofrekvenční zvuky. Proto není příliš důležité přesné umístění subwooferu pro nízké frekvence. Ostatní reproduktory je třeba umístit do směru, odkud chceme poslouchat hudbu. Výhodou reproduktorů na stěnu je to, že je lze pomocí montážního držáku obvykle naklonit do směru našeho poslechového místa. S reproduktory ve zdi musíme při plánování prostor brát do úvahy také nábytek. Umístit například před reproduktor vysokou skříňku není moc dobrý nápad.

Se stropními reproduktory se tomuto problému vyhnete. Tyto reproduktory směrují zvuk dolů, což však snižuje oblast nejkvalitnějšího pokrytí zvukem. Reproduktory ve stěně a volně stojící modely pokrývají větší plochu.

Vedení a zapojení

Každý pasivní reproduktor je pomocí dvou měděných vodičů připojen na samostatný výstup na zesilovači. Standardně má každý výstup na zadní straně zesilovače červenou a černou svorku. Stejné barvy najdete také na konektorech reproduktorů. Na trhu jsou speciální vodiče k reproduktoru, zajišťující správné propojení černé s černou a červené s červenou. Tato flexibilní dvojlinka má dvě oddělené žíly, jednu černou a druhou červenou.

Také průměr drátu, přesněji průřez vodiče, je důležitý. Často jsou použité vodiče příliš tenké, což má za následek ztrátu signálu a špatnou zvukovou věrnost. Norma doporučuje použít dráty s průřezem vodiče 2,5 mm² (pro délku maximálně 50 m).

Konektory s pozlacenými kontakty se používají pouze u některých high-end audio systémů s cílem maximalizace přenosu signálu. Výrobci se však neshodnou, zda tím ve skutečnosti vznikne rozdíl, který by posluchači rozpoznali. Pro standardní domácí použití a pro většinu lidí, kteří nemají ultra-citlivý sluch, by měly stačit standardní a mnohem levnější kontakty.

Další otázky

Je vždy nutné stereo? V místnostech, kde je pro poslech hudby fixní místo, je stereo skutečně důležité. Oproti tomu v místnostech, jako je kuchyně, po níž se lidé pořád pohybují, není žádné fixní místo pro poslech a v takovém případě je smysluplnější zvolit méně složité mono připojení.

Pokud si chcete vychutnat prostorový zvuk při sledování filmů, budete muset udělat místo pro několik reproduktorů. Kromě subwooferu, předního a dvou bočních reproduktorů budete muset poskytnout také propojení ke dvěma reproduktorům za místem vašeho poslechu.