Vybrali jste si už zahradní osvětlení?

Během několika posledních let se zahrada stala rozšířením domu. Je potěšením, vychutnat si na zahradě teplý den nebo večer, stejně jako mít výhled na osvětlenou zahradu za chladných zimních nocí a zútulnit si tak obývací pokoj. Jaká svítidla a světla však zvolit pro požadovaný efekt? Podívejme se tedy na rozličné možnosti.

Typy svítidel

Obecně se rozlišují čtyři typy: nástěnná, podlahová a sloupková svítidla a také svítidla s bodcem. U převislé střechy můžete zvolit i stropní svítidla.

Nástěnná svítidla existují v mnoha tvarech a formách. Některá nástěnná svítidla osvětlují přímým světlem, což může někdy vést k oslňujícím účinkům. Jinou možností jsou svítidla, směřující své paprsky přímo nahoru nebo dolů. Jsou také možné různé kombinace. Nástěnná svítidla se používají jako běžné osvětlení na terase a jako zvýrazňující osvětlení fasády.

Podlahová svítidla se instalují na cestách, do terasy nebo do trávníku. Světla vždy svítí směrem vzhůru, což je ideální pro osvětlení rostlin a stromů zdola. Při použití v cestách je nutné počítat s možným oslňujícím efektem. Ten lze omezit pomocí mléčného skla.

Velmi populární jsou sloupková svítidla. Většinou se používají kolem cest nebo zahradní terasy. Osvětlovací část se nachází cca 30-70 cm nad zemí a osvětluje tak i své okolí, takže je snadné sledovat cestu v temnotě.

Svítidlo s bodcem lze umístit kdekoliv v zahradní půdě. Je vybaveno kabelem a napájeno z vypínatelné zásuvky.

Bezpečnost osvětlení

Všechna venkovní svítidla musí být odolná proti vodě. Pokud jsou napájena ze sítě 230 V, musí být připojena k uzemnění. Je však bezpečnější vybrat příslušenství, které pracuje při velmi malém napětí (12 V). Kabeláž musí být uložena dostatečně hluboko, aby nemohlo dojít k poškození zahradním nářadím. Správná hloubka v ČR je nejméně 80 cm. Podrobné informace vám poskytne realizátor instalace.

Dříve se jako zdroje světla používaly běžné a halogenové žárovky. V současné době se dbá na spotřebu energie, takže i venkovní svítidla jsou obvykle vybavena úspornými zářivkovými zdroji nebo LED. Obecně platí, že nízkoenergetické zářivky nelze stmívat, zatímco některé typy LED ano. Stmívání vám pomůže ušetřit energii a doladit atmosféru osvětlení v zahradě přesně podle vašich potřeb.

Materiály

Venkovní svítidla jsou k dispozici v různých materiálech a jejich kombinacích. Často se používají měď a její slitiny, hliník a jeho slitiny a také dřevo. Tato rozmanitost umožňuje sladit každé svítidlo s jeho okolím.

Solární svítidla

V nabídce jsou také svítidla s bodcem, vybavená malým solárním panelem. Hlavní výhodou těchto svítidel je, že nevyžadují žádnou kabeláž. Mají však řadu nevýhod. Solární články jsou velmi malé a mohou napájet jen malé LED světlo, což omezuje množství vytvářeného světla. Za tmavých dnů nemůže systém ukládat dost energie, takže se výrazně zkracuje čas, kdy světlo v noci svítí. Na solární článek může napadat listí a sníh, takže svítidlo se po setmění nerozsvítí.

Více informací o venkovních svítidlech a jejich ovládání najdete ve článcích osvětlení zahrady a terasy a automatické zahradní osvětlení.