Publikace

clear search

Zajímavosti o mědi

V celé historii civilizace byla měď nevyhnutelná. Dávná touha lidstva rozšiřovat hranice poznání trvale zvětšovala možnosti použití mědi a jejích slitin. V současném světě je využívaná ve stavitelství, instalacích, při výrobě a dodávkách energie, při výrobě motorů a elektronického vybavení a ve všech formách dopravy.

 Stáhnout dokument

Zaujímavosti o medi

V celej histórii civilizácie bola meď nevyhnutná. Dávna túžba ľudstva rozširovať hranice poznania trvale zväčšovala možnosti použitia medi i jej zliatin. V súčasnom svete je využívaná v staviteľstve, inštaláciách, pri výrobe i dodávke energie, pri výrobe motorov a elektronického vybavenia a vo všetkých formách dopravy.

 Stáhnout dokument

Jaké typy mosazi jsou určeny pro koncové kontakty, používané v zabezpečovacích a pomocných zařízeních v metru?

Dostatečnou odolnost, obrobitelnost a elektrickou vodivost mají následující mosazi:

CW508L (CZ108), CW509L (CZ109) a CW614N (CZ121).

Jaký typ mědi je určen pro vodiče, sloužící k přenosu elektrické energie pro tramvaje, trolejbusy nebo vlaky?

Čistá měď je pro trolejové vedení příliš měkká, používané měděné slitiny jsou specifikovány v ČSN EN 50149:2012. Jedná se o slitiny mědi s příslušně malým množstvím stříbra, hořčíku, cínu nebo kadmia.

Kde je měď v osobních a nákladních automobilech použita?

Systém kabelových svazků z vysoce čisté mědi vede proud z baterie celým vozidlem k zařízením, jako jsou světla, centrální zamykání, palubní počítače a satelitní navigační systémy. V mnoha vozidlech se také používají elektrické motory, které jsou navinuty vysoce vodivými dráty. Průměrné auto obsahuje asi 1 km vodičů.

Která třída mědi se používá pro trubky brzd automobilů?

Pro trubky brzd automobilů se používají měděné a měď-niklové trubky, vzhledem k jejich dobré odolnosti vůči únavě a korozi (zejména proti soli na silnicích), kde ztráta kapaliny může být katastrofální. Vzhledem k jejich tvárnosti je lze snadno nasadit; jsou standardním vybavením mnoha automobilů, požárních vozů, vojenských vozidel, stavebních strojů a jiných těžkých vozidel.