Zůstali jste někdy sedět ve tmě?

Buďme upřímní: nouzové osvětlení asi nebude při projektování elektrické instalace vašeho domova vaší hlavní prioritou. Nouzové osvětlení – obvykle se vyskytující ve veřejných budovách – však i přesto nabízí pro váš domov řadu výhod. Pokud světla zhasnou, nezůstanete sedět sami ve tmě.

Nouzové osvětlení v budovách

Nouzové osvětlení se běžně vyskytuje v budovách, přístupných veřejnosti. Nouzovým osvětlením jsou vybaveny chodby, schodiště, vstupní dveře, kanceláře atd. Toto osvětlení je navrženo tak, aby lidem v budově v případě výpadku proudu poskytlo minimální úroveň světla. To lidi ochrání před pádem ze schodiště nebo před nárazem do objektů ve tmě.

Nouzové osvětlení se také používá ve větších budovách pro identifikaci východů, schodišť atd., takže pravidelní i nahodilí návštěvníci rozpoznají, kde jsou umístěny východy. Ve většině zemí je instalace nouzového osvětlení vyžadována ve velkých kancelářských budovách nebo ve společných prostorách bytových domů. Budova je tak bezpečnější jak pro obyvatele, tak i pro návštěvníky.

Nouzové osvětlení v domě

Pokud je nám známo, instalace nouzového osvětlení v domě nebo bytě není nutná. Nabízí jen malou výhodu při identifikaci východu z domu (tj. předních dveří), protože obyvatelé už vědí, kde doma najít východy, za předpokladu, že je při výpadku elektřiny k dispozici alespoň minimální množství světla. Podmínka alespoň minimálního množství světla je však zvláště důležitá, pokud zrovna jdete nahoru nebo dolů po schodech, vaříte v kuchyni, sprchujete se v koupelně nebo zrovna děláte jiné věci, které by při zhasnutí světla mohly představovat nebezpečí. V případě starších lidí, kteří již nestojí tak pevně na nohou jako dřív, může nouzové osvětlení skutečně znamenat rozdíl mezi prožitým nepříjemným, ale jinak bezproblémovým výpadkem proudu a nárazem do něčeho nebo pádem a zlomením nohy, zápěstí nebo kyčle.

Kam nouzové osvětlení nainstalovat?

Nouzové osvětlení musí být samozřejmě nainstalováno na chodbách a schodištích, ale i v koupelně, v kuchyni, sklepě, podkroví a v garáži. Nouzové osvětlení by mělo být rovněž nainstalováno přímo u elektrického rozvaděče. První místo, kam při výpadku napájení pravděpodobně půjdete, je rozvaděč, abyste zjistili, zda vypadl jistič nebo chránič. S trochou světla bude vyřešení takového problému snazší, pokud samozřejmě není potmě celá vaše ulice.

Druhy nouzového osvětlení

Nejjednodušší formou nouzového osvětlení je světlo, které svítí pouze, pokud selže dodávka energie do tohoto světla. Mluvíme o tzv. pohotovostním režimu. Jiná nouzová svítidla jsou vybavena pro trvalý režim: svítidlo stále svítí, i když nedošlo k výpadku napájení. Celá řada svítidel vám umožní zvolit, zda je chcete provozovat v pohotovostním nebo trvalém režimu.

Pohotovostní režim je vhodný zejména doma – světlo nesvítí pořád, ale dokáže se v případě potřeby zapnout. Moderní nouzová svítidla jsou obvykle vybavena energeticky úspornými LED. Jejich nastavením do trvalého režimu je můžeme také využít jako orientační osvětlení ve večerních hodinách nebo v noci. To lze nastavit jednoduchým přepínačem, časovačem nebo dokonce výstupem integrovaného domácího systému (IHS).

Ve velkých budovách má nouzové osvětlení často podobu docela velkých, nepříliš estetických krabic, visících u stropu nebo na stěně. Tento typ svítidel opravdu koliduje se vzhledem a stylem domu. Existují však i nouzová světla pro domácnosti, která nebijí do očí. Jde o menší, zapuštěná kulatá nebo obdélníková svítidla.

Vestavěný dobíjecí akumulátor má obvykle dobu provozu tři hodiny, což vám dává dostatek času najít svíčky a svícny a útulně se zařídit.